Mogilno

Mogilno: atrakcje o zwiedzenia

Mogilno to urokliwe miasteczko powiatowe leżące na południowo-zachodnim krańcu województwa kujawsko-pomorskiego. Znane jest przede wszystkim z zabytków z czasów pierwszych Piastów, ale też z malowniczego położenia pośród polodowcowych jezior rynnowych. Co warto zobaczyć w Mogilnie? Dlaczego warto zatrzymać się w miasteczku choćby na moment?

Klasztor – oznaka dawnej świetności

Historia najstarszej mogileńskiej świątyni nierozerwalnie wiąże się z samymi początkami polskiej państwowości. Tutejszy kościół św. Jana wraz z zabudowaniami klasztornymi wzniesiono w latach 40′ XI wieku z inicjatywy Kazimierza Odnowiciela. Opactwo oddano w opiekę Benedyktynów – zakonnicy brali aktywny udział w chrystianizacji wschodniej Wielkopolski. Od budowy klasztoru mogileńskiego minęło już prawie 1000 lat – przez ten czas świątynia była wielokrotnie przebudowywana, dzisiaj jest prawdziwym konglomeratem rozmaitych stylów architektonicznych. O romańskich początkach przypominają jednak XI-wieczne unikalne krypty, fragmenty murów, a także znajdująca się na dziedzińcu najstarsza studnia w Polsce.

Cudne atrakcje oferuje dla turystów również Bydgoszcz. Zobacz zatem, jakie miejsca w Bydgoszczy są godne odwiedzenia.

Kościół farny – dla powstające miasta!

Już od czasu wczesnego średniowiecza, w sąsiedztwie benedyktyńskiego klasztoru rozwijała się osada. Jej znaczenie zostało potwierdzone w 1398 roku wraz z nadaniem Mogilnu przez Władysława Jagiełłę praw miejskich. Już w 1145 roku dla miejscowej ludności zbudowany został drewniany kościół farny św. Jakuba. W 1511 roku zastąpiony został murowaną, gotycką świątynią, którą możemy podziwiać po dziś dzień. W jej sąsiedztwie ulokowaną dzwonnicę oraz maryjną kapliczkę. Z kościołem oraz miejscową parafią związany był znany lokalny działacz społeczny, ks. Piotr Wawrzyniak. Oddany całkowicie idei pracy organicznej, pomimo trwających zaborów, organizował w Mogilnie instytucje ułatwiające życie mieszkańcom. Pochowany został na miejscowym cmentarzu w honorowym miejscu.

Jezioro – miejsce reakreacji i spacerów

Historyczne centrum Mogilna z XIX-wiecznymi kamieniczkami położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Mogileńskiego. Jest to jezioro rynnowe, polodowcowe, geograficznie zaliczane do Pojezierza Gnieźnieńskiego będącego częścią Pojezierza Wielkopolskiego. Nad jeziorem zorganizowany został sympatyczny Park Miejski z amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci, podświetlaną fontanną czy pomnikiem ks. Piotra Wawrzyniaka. Nad samym akwenem zbudowano natomiast promenadę, łączącą park z obiema opisywanymi wcześniej zabytkowymi świątyniami oraz cmentarzem. W sezonie letnim na jeziorze pojawiają się rowerki wodne oraz kajaki. Kąpielisko zorganizowano natomiast nad pobliskim Jeziorem Wiecanowskim – w miejscowości Wiecanowo, ok. 5 km od centrum Mogilna.