Największe wulkany na świecie

Na całym świecie istnieje około 1 356 aktywnych wulkanów, gdzie aktywne wulkany są zdefiniowane jako te, które obecnie wybuchają, wykazują oznaki aktywności, takie jak powodowanie trzęsienia ziemi lub znaczące emisje gazów, lub wybuchły w okresie holocenu, czyli w ciągu ostatnich 10 000 lat. Istnieją wulkany wszystkich typów, o mniej lub bardziej wybuchowych erupcjach, których niszczycielska siła zależy od wielu czynników. Są wulkany na poziomie gruntu, z kilkoma kraterami, wodne i o bardzo różnym składzie geologicznym, ale który jest największym wulkanem na świecie?

Nevados Ojos del Salado Volcano

Wulkan Nevados Ojos del Salado, położony na granicy Chile i Argentyny, jest najwyższym na świecie wulkanem nad poziomem morza, ale wznosi się zaledwie 2000 metrów nad swoją podstawą. Wznosi się na wysokość 6.879 metrów wzdłuż pasma górskiego Andów.

Jego ostatnia zarejestrowana aktywność pochodzi z 14 listopada 1993 roku, kiedy to przez trzy godziny obserwowano przerywany szary pióropusz pary wodnej i gazów solfatarycznych. Podobną, ale mniej intensywną aktywność zaobserwowano 16 listopada tego roku.

Wulkan Etna, Włochy

Wulkan Etna, położony w Katanii, drugim co do wielkości mieście Sycylii we Włoszech, jest najwyższym wulkanem na kontynencie europejskim. Mierzy około 3 357 metrów, a według danych włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) kolejne erupcje w ostatnich latach spowodowały, że jego szczyt w bardzo krótkim czasie podniósł się o 33 metry. Wulkan ten jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie ze względu na częstą aktywność wulkaniczną, wielokrotne duże erupcje i ilość lawy, która jest zwykle podczas nich wyrzucana.

Superwulkany

Superwulkan to rodzaj wulkanu, który ma komorę magmową tysiąc razy większą niż zwykły wulkan i dlatego może produkować największe i najbardziej niszczycielskie erupcje na Ziemi. W przeciwieństwie do konwencjonalnych wulkanów, najwyraźniej nie wyglądają one jak góry, ale są podziemnymi nagromadzeniami magmy, a na powierzchni widać jedynie duże zagłębienie w kształcie kaldery. Czy wiesz, że w Polsce znajduje się kraina wygasłych wulkanów? Szczegóły w załączonym linku.

W historii naszej planety doszło do około pięćdziesięciu supererupcji wulkanicznych, które dotknęły duże obszary. Tak jest w przypadku Mount Tuba, która wybuchła 74 000 lat temu na Sumatrze, wyrzucając 2800 kilometrów sześciennych lawy. Nie był to jednak ostatni przypadek, gdyż najnowszy wystąpił w Nowej Zelandii około 26 tysięcy lat temu. Być może jednym z najbardziej znanych jest superwulkan Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, którego kaldera uformowała się 640 000 lat temu, powodując pióropusze popiołu o wysokości do 30 000 metrów, które pokryły pyłem Zatokę Meksykańską.