Katowice to stolica województwa śląskiego, która nie jest starym miastem – prawa miejskie uzyskało w 1865 roku – jednak stale się rozwija i rozrasta, stanowiąc ważny punkt na mapie Polski. Zamieszkuje je około trzysta tysięcy osób, jest ono ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym. Ale o Katowicach można powiedzieć więcej.
Oto 10 ciekawostek – Katowice:
- Jednym z symboli miasta jest Spodek – obiekt, który swoim wyglądem przywodzi na myśl statek UFO. Zbudowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku stanowi miejsce, w którym organizowane są różne wydarzenia, między innymi koncerty muzyczne, targi książki czy mecze siatkówki. Widownia wewnątrz jest w stanie pomieścić jedenaście tysięcy osób. Kopuła Spodku waży sto ton.
- Innym z symboli jest znajdujący się nieopodal Spodka pomnik Powstańców Śląskich, który upamiętnia powstania śląskie z lat 1919-1921. Przedstawia trzy orle skrzydła, zbudowany został w 1967 roku.
- W 1906 roku w Katowicach urodziła się Maria Göppert-Mayer, druga kobieta w historii, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Göppert-Mayer w swojej pracy skupiała się na zagadnieniach energii nuklearnej.
- Nikiszowiec to dzielnica miasta wpisana na listę dziedzictwa UNESCO – zabytkowe, dawniej należało do rodzin górniczych. Charakterystyczna dla Nikiszowca jest niska zabudowa z czerwonej cegły, pomalowane na czerwono okna oraz układ domów.
- Miasto podzielone jest na 22 części, które wchodzą w skład pięciu dzielnic. Dzielnice śródmiejskie to Osiedle Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka, Bogucice, Śródmieście. Dzielnice północne to Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec. Dzielnice zachodnie to Załęska Hałda-Brynów, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Ligot-Panewniki. Dzielnice wschodnie to Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec, Giszowiec. Dzielnice południowe to Murcki, Piotrowice-Ochojec, Zarzecze, Kostuchna, Podlesie.
- W latach 1953-1956 miasto nosiło nazwę Stalinograd dla uczczenia Józefa Stalina.
- Najstarszym obiektem w Katowicach jest wzniesiony w 1510 roku drewniany kościół świętego Michała Archanioła. Zlokalizowany jest w Parku Kościuszki w dzielnicy Brynów.
- Najwyższym budynkiem miasta jest biurowiec Altus. Został oddany do użytku w 2003 roku, mierzy 125 metrów wysokości i liczy sobie 30 kondygnacji.
- Największą sceną dramatyczną w rejonie jest Teatr Śląski zlokalizowany przy Rynku. Powstał on w 1907 roku.
- Tramwaje, które przejeżdżają przez Katowice, są obecne w mieście od 1896 roku. Długość torów tramwajowych obecnie wynosi 62 kilometry.
Powiązane tematy
Tych 4 rzeczy o Morzu Bałtyckim z pewnością nie wiedziałeś!
Zwiedzanie polskich miejscowości – Drohiczyn i jego skarby
Odkrywamy mało znane polskie skarby – zamek Czocha